Батьківщиною оливок вважають Грецію. Саме на її благодатну землю богиня Афіна зіслала оливкову вітку, з якої виросло перше дерево. Смакувати його плодами греки наважилися не відразу, оскільки специфічна гірчинка припала до смаку не всім. Проте з часом люди навчилися маринувати оливки в оцті і солі або ж у меді з вином.
Завдяки такій кулінарній обробці оливки стали не лише приємними на смак, але й, що найважливіше, зберігали усі вітаміни та поживні речовини. Дієтологи стверджують, що зрілі плоди оливкового дерева містять рекордну кількість вітамінів А і Е, які поліпшують зір, захищають організм від вільних радикалів, запобігають захворюванням репродуктивної системи організму і щитоподібної залози. Найголовніша ж заслуга оливок та олії з них у тому, що після їх регулярного вживання у людей, які потерпають від виразкової хвороби, прискорюється відновлення слизової. А дюжина оливок перед їдою – добра профілактика виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.
Любов до оливок перейняли у греків і жителі Стародавнього Риму. Правда, вони більше поважали не самі оливки, а відтиснену з них олію. Ставлення до нього тут було особливо турботливим. Римляни казали, що радше можна обійтися без вина, ніж без оливкової олії. І були праві, адже ця чудо-олія – прекрасний засіб для профілактики серцево-судинних захворювань. А італійські вчені помітили, що вживання оливкової олії знижує небезпеку виникнення інфаркту міокарда на 74 %. Підтвердження цього – низький відсоток захворювань серцево-судинної системи серед жителів Середземномор'я. Дієтологи пояснюють цей феномен так званою середземноморською дієтою, у котрій головним джерелом жиру є оливкова олія. Отож вживайте щодня 25-30 мл оливкової олії, і ні інфаркт, ні інсульт вам не загрожують.
Авіцена прирівнював оливкову олію до ліків. Сучасні дослідження показали, що знаменитий арабський лікар був правий: ця олія містить велику кількість мононенасичених жирних кислот (пальмітинової, стеаринової, лінолевої, арахидонової), які поліпшують роботу жовчовивідних шляхів, знижують рівень шкідливого холестерину і кількість жирових клітин, які беруть участь у тромбоутворенні. Більше того: склад цих кислот дуже подібний до складу жирів, які містить материнське молоко. А це значить, що вони швидко, легко і повністю засвоюються в організмі дітей, людей похилого віку і тих, хто переніс тяжку хворобу.
Використовуйте оливкову олію для приготування їжі: заправляйте нею салати, каші, супи. Годиться вона і для смаження, оскільки, на відміну від інших рослинних жирів, в оливковій олії канцерогени не з'являються навіть після багатократної термічної обробки.
Ще один плюс плодів оливкового дерева – їх м'яка жовчогінна дія. Ще кілька століть тому лікарі радили пацієнтам з порушеннями травлення, захворюваннями печінки і жовчного міхура вживати зранку ложку-другу оливкової олії. А для профілактики закрепів підійдуть і плоди оливкового дерева, котрі, завдяки високому вмісту клітковини, активізують перистальтику.
Дуже шанують оливкову олію сучасні косметологи – на її основі готують різноманітні живильні і профілактичні маски. Та й чи могло бути по-іншому, якщо з давніх-давен красуні додавали цю олію в маски і креми.
Приготуйте заспокійливу маску для чутливої шкіри: змішайте по половині банана і подрібненого огірка, додайте 2 столові ложки оливкової олії. Нанесіть на очищене лице, залишіть на 30 хвилин, після цього змийте прохолодною водою.
Для сухого волосся корисна маска з оливкової і мигдальної олії, а для тіла – масаж з оливковою олією за 20 хвилин перед душем чи ванною.