Існуючі залежності

Онлайнові ігри: зміст, різновид і наслідки

Популярність комп’ютерних ігор із кожним роком лише росте. З ними у геометричних прогресіях зростає і популярність онлайнових ігор та ігор жанру MMORPG. Особливо високий її рівень серед молоді та дітей шкільного віку.
Вже сьогодні, зайшовши до достатньо великого Інтернет-кафе, можна помітити таблички на зразок: “Дітям шкільного віку під час навчального процесу послуги не надаються” і так далі. Все це робиться з метою обмежити доступ до цих забавок, якими люди не просто бавляться, але й живуть і заробляють реальні гроші. До того ж чималі.
Але що ж насправді ховається за не особливо зрозумілим словом онлайнові ігри і зовсім вже не зрозумілою абревіатурою MMORPG?
Що за дивний звір?
Ні для кого не секрет, що людський інтелект часто значно перевищує можливості комп’ютера. У результаті людині стає не цікаво грати з машиною. Всі його можливі дії прописані в середині програми (гри) скриптами. Якщо розробники запрограмували певного героя на те, щоб він ходив лише прямо – нічого іншого від цього персонажа очікувати не варто. Тож про жодну непередбачуваність не може йти і мови. А тому подібне може швидко набриднути.
Щоб вирішити цю проблему, в комп’ютерних іграх вигадали режим гри онлайн (від англ. Online). Тобто гри через мережу Інтернет, де гравці з будь-якого куточка світу можуть зіграти одне проти одного. Яскравим прикладом може слугувати популярна гра Counter strike, де за допомогою режиму гра-онлайн тернополяни, обравши сторону спецназу, можуть дати відсіч терористам із Зімбабве. Або навпаки. Й при цьому обидві сторони отримують адреналін від гри з реальним суперником, а не з комп’ютером.
Massively Multiplayer Online Role Playing Game — так розшифровується хитромудра абревіатура MMORPG (в народі Муму-Рпг). Різниця зі звичайними онлайновими іграми у тому, що в даному випадку гра належить до жанру РПГ. В його основі лежить набагато складніший процес, ніж перестрілки між учасниками за принципом “усіх повбиваю, сам залишуся”.
У грі подібного жанру, крім вас, є ще надзвичайно велика кількість людей. І це не п’ять, і не десять, а сотні й тисячі гравців одночасно. При цьому вам зовсім необов’язково воювати з ними. Ви можете просто спілкуватися, обмінюватися якимись речами, торгувати чи домовитися піти разом на полювання на якогось дракона, що тероризує місцеві селища. Це взагалі може стати початком нової чудової, хоч і віртуальної, дружби двох людей із різних куточків Землі. В іграх цього жанру ігровий полігон являє собою окремий віртуальний світ із цілими містами, лісами, горами, населений різноманітними расами, тваринами, монстрами. Він живе за своїми правилами, має власні проблеми. Потрапляючи сюди, гравець сам вирішує, який йому обрати шлях. Він може стати на дорогу справедливого лицаря, вбивати прекрасних драконів і рятувати жахливих принцес. А може обрати шлях найманого вбивці. Або кар’єру мага-фокусника з феєричним трюком “є гаманець – немає гаманця, а тепер тікаємо”. Загалом ви потрапляєте у цей світ як окрема жива одиниця і можете там робити все, що душі заманеться. І найцікавіше в цьому те, що решта жителів у цьому світі – такі ж гравці, як і ви. Сенс гри пояснюється двома словами – жити і розвиватися. З кожною перемогою над якимось монстром чи з кожним успішно завершеним завданням (наприклад, врятували село від того ж дракона-терориста) вашому герою нараховуються бали (в грі вони називаються експою). При досягненні певної їх кількості, ви отримуєте новий рівень розвитку і можете підвищити базові характеристики героя (зробити його швидшим, сильнішим, навчити новим рівням магії та інше). Тобто, ви, граючись своїм героєм, ростете і розвиваєтеся, набираючись досвіду, як нормальна людина, з тією лише різницею, що потрапляєте у фантастичний світ. Мине деякий час і ви з простого лицаря можете вирости у великого й відомого героя. Або за вашу голову буде визначена суттєва винагорода.
Любов і ненависть в онлайні
Передове російське видання про комп’ютерні ігри “Игромания” розповідає про випадок, який стався в Японії на п
очатку 2005 року. Одну дівчину заарештували за незаконний злом мереженого аккаунта в MMORPG Lineage. Як пізніше виявилося, зробила вона це через хлопця, який із головою занурився у гру. Тож дівчина повела себе як в старому бородатому жарті про дружину рибалки: забралася на сервер гри і знищила всі його налаштування, збереження та персонажів. А потім об’явила це помстою за занепад романтичних стосунків. На жаль, нам не відома реакція самого хлопця, але натомість, ми знаємо закінчення того жарту: “Жити їй залишалося не більше години…”. Найцікавіше у цьому те, що саме в онлайні вони і познайомилися та закохались.
Після цієї історії один із великих західних ігрових сайтів зробив опитування серед читачів на тему: “Якою була б їхня реакція на подібне?”. 30% обрали варіанти: “Вислали б дівчину в Сибір”. Тема надмірного захоплення онлайновими іграми підіймалася вже неодноразово. Багато гравців сприймають ці ігри надто реально. Через них виганяли з навчальних закладів, втрачали роботу, розпродували домашні меблі, адже серйозні західні сервери платні. Невдачі у віртуальному світі часто ставали причинами затяжних депресій у реальному житті.
Тема впливу ігор на психіку людини ставала темою не лише для довгих дискусій, але й для серйозних наукових робіт. Як продовжує писати “Игромания”, перша з них була опублікована уже в 1996. Це книга американського клінічного психолога і соціолога Шеррі Туркл (Sherry Turkle) “Життя на екрані: особистість в епоху Інтернету”. Не обійшла ця тема книг і кіно. Один із найвідоміших фільмів цього напрямку є “Вам лист” (You’ve Got Mail) з Мег Раян і Томом Хенксом, датований 1998 роком і удостоєний “Золотого Глобуса”.
Невідомі землі
Подібних ігрових всесвітів нараховується надзвичайно багато (і далеко не всі вони доступні жителям України). Визначити, який з них кращий, практично неможливо, а тому ми просто наводимо короткий перелік основних:
World of Warcraft
Розробник: Blizzard Entertainment
Рік: 2004
Один із найбільше довгоочікуваних проектів в історії онлайнових ігор. Створення World of Warcraft (скорочено WoW) чекали довго і вперто сотні тисяч гравців у всьому світі. У результаті вони отримали масштабну гру, в якій в одному світі одночасно можуть перебувати тисячі гравців. На сьогодні WoW — одна з найпопулярніших онлайнових ігор. Основні особливості: величезний світ; чотири можливі рижими гри; десять рас; дев’ять класів персонажів; різноманітні професії як наземні, так і повітряні, та водні види транспорту; маси різних місцевостей — від глибоких боліт і до високих гір.
Lineage 2
Розробник: NCsoft
Рік: 2004
Ще одна надзвичайно популярна в світі загалом і в Тернополі зокрема онлайнова гра. На відміну від WoW, в Lineage (в народі Лінійка) гравець потрапляє в класичний фентезійний світ: наближеність до звичайного середньовіччя; “звичні” ельфи, орки, маги, дракони та інші створіння, відомі з творів Толкієна, Перумова та інших письменників. Світ гри представлений наступними расами: люди, ельфи, темні ельфи, орки і гноми.
Ragnarok Online
Розробник: Gravity
Рік: 2002
Для онлайнових ігор зовнішність, як це не дивно, грає досить незначну роль. Ragnarok Online саме і є представником тих ігор, які незважаючи на те, що видаються дещо не сучасними, все одно мають серйозний і великий контингент гравців. Надзвичайно проста графіка, не особливо старанно зроблений задній фон. Але, набираючи все нових і нових обертів, популярність гри росте. Варто лише зайти в будь-яке тернопільське нет-кафе. З десяти гравців, які грають в онлайнові ігри, хоча б три, але будуть сидіти саме за Ragnarok Online.

🔗 Джерело: http://www.20minut.ua