Українці традиційно радіють зимовим святам, які святкуються впродовж кількох тижнів. До них готуються ретельно, щоб у Новому році був добробут у домі. Адже є прислів’я: «Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш!». Тож, напередодні свят господині витрачають майже весь свій час на прибирання оселі, придбання подарунків та особиста увага приділяється приготуванню смачних страв у великих кількостях. І тільки проб’ють куранти 31 грудня – розпочинається застілля. Люди починають вітати один одного, пити, гуляти та багато-багато їсти! Після декількох днів святкування ми відчуваємо дискомфорт у шлунку, а потім раптово серце починає то завмирати, то тріпотіти, як спійманий птах, затруднене дихання, загрудинний біль, паморочиться голова, слабкість… Біда часто приходить тоді, коли “святкування” затягнулося або вже нібито благополучно завершилося.
Щороку напередодні свят лікарі-токсикологи та гастроентерологи попереджають населення про шкідливість надмірного вживання алкогольних напоїв, жирних та небезпечних (консервованих, копчених) страв для підшлункової залози, печінки і шлунка. А ще від всіляких надмірностей страждає й серцево-судинна система.
Чому так стається? – запитуємо ми себе?! На це питання дають відповідь науковці:
– в організмі людини весь час відбуваються процеси, скеровані на те, щоб запобігти кровотечі чи її зупинити. Тобто в разі виникнення ранки, на тому місці утворюється тромб (згусток крові), і кровотеча припиняється. Тромби можуть утворюватися й при внутрішніх ураженнях стінок артерій, зокрема в ділянці розташування атеросклеротичних бляшок. Якщо тромб заб’є судину – це дуже небезпечно, бо може виникнути інфаркт міокарда чи інсульт. Ці процеси утворення і розчинення тромбів повинні бути дуже збалансовані, тоді в організмі все добре. Переїдання і малорухливий спосіб життя призводить до того, що кров густішає, а фізична активність і недоїдання роблять її рідшою. Якщо людина середнього чи старшого віку (особливо з надмірною вагою і малорухлива) переїсть, то виникає загроза утворення тромбів у судинах життєво важливих органів, зокрема у серці чи мозку. Особливо небезпечні передранішні години. За умови тривалого перебування у ліжку, особливо після ситної вечері, кров густішає, і в ділянці склеротично змінених судин може виникнути тромбик, який закупорює судину, і призводить до розвитку інфаркту.
Інсульт виникає теж за подібних умов. Особливо небезпечним є сон понад 7,5 години, а також характерне (від 6 до 9 год.) ранкове підвищення артеріального тиску впродовж перших трьох годин після пробудження. Інфаркти та інсульти суттєво почастішали напередодні Другої світової війни, відколи з’явився автомобільний транспорт, і люди перестали ходити пішки. З того часу почалася епідемія серцево-судинних захворювань, яка вже спричинила більше смертей, ніж всі відомі інфекції разом узяті. У наш час кожна друга людина на світі помирає від атеросклеротичного ураження серця чи мозку. Алкоголь, який є невід’ємним атрибутом святкового столу, являється причиною кожної третьої раптової смерті. У медицині навіть існує спеціальний термін “аритмія вихідного дня” і “діти вихідного дня”. Це означає, що алкоголь згубно впливає на провідну систему серця (нервові клітини) і зумовлює аритмії, небезпечні для життя. Крім того, діти народжені у батьків, які вживали алкоголь, погано вчаться, неслухняні, мають низьку працездатність і хворіють на психічні розлади. Статистичні дані відомого американського дослідницького центру (місто Фремінгем) свідчать, що найбільше (62%) випадків раптової смерті трапляється у людей працездатного віку – у 45-54 роки. Іноді та чи інша людина вважає себе “молодою” і абсолютно здоровою, але зміни у судинах можуть відповідати 55-70 рокам! І цей процес відбувається приховано, без скарг. Передвісником інфаркту міокарда чи раптової смерті найчастіше є стенокардія. Вона свідчить, що вінцеві артерії звужені більш ніж на 70%. Кожна доросла людина повинна знати її прояви. Ознаки стенокардії досить зрозумілі й прості, але одночасно – обманливі, бо біль виникає не в ділянці серця, а за грудиною. Це навіть не біль, а відчуття стискання чи розпирання, ломота у грудній клітці; дискомфорт чи важкість за грудиною, що виникає при ходьбі по рівному або під гору, сходами. З появою стенокардії людина відчуває, що мусить зупинитися, бо наростає слабкість і з’являється відчуття браку повітря. Ситуація подібна до тієї, коли “глохне” машина, якщо в мотор не подається бензин. Такі симптоми підтверджують діагноз стенокардії, і не можна відкладати візит до кардіолога. Наступний напад стенокардії може закінчитися фатально. Якщо тисне за грудиною і важко дихати – не зволікайте, бо може бути пізно. Викликайте швидку допомогу.
Ризик розвитку інфаркту, інсульту чи раптової смерті зберігається впродовж двох-трьох тижнів після свят, що зумовлено “згущенням” крові. Тому після святкового застілля впродовж 1-2 тижнів не перевантажуйте себе важкою фізичною працею. Корисні піші прогулянки на свіжому повітрі і розвантажувальні дні. Перевагу потрібно надавати овочам і фруктам; сконцентруватися на білкових продуктах (білок сприяє прискореному обміну речовин); уникайте алкоголю (алкоголь збезводнює організм, дає зайві калорії, і взагалі, створює додаткове навантаження на всі системи організму); збільште кількість уживаної рідини (після переїдання в організмі спостерігаються ефект утримання вологи. Це погано по двох причинах: через це збільшується вага, не виводяться шлаки й токсини. Відповідно, щоб вивести надлишок рідини, необхідно наситити організм новою вологою).
Тож, зі Святами Вас і будьте здорові!