Дослідження та цікаві факти > Новини

Поширеність вживання наркотичних речовин серед молоді

Поширеність вживання наркотичних речовин серед молоді. дослідження, молодь, наркотики, статистика

Український медичний та моніторинговий центр з алкоголю та наркотиків МОЗ України опублікував зріз наркотичної ситуації в Україні. Даний звіт був опублікований в 2011 році і містить останні дані про стан поширеності вживання наркотичних речовин, серед молоді зокрема. А також окреслює тенденції наркотичної ситуації в Україні.

Дослідження „Поширеність вживання наркотичних речовин серед загального населення”

 

До 2011 року цільові дослідження щодо поширеності вживання наркотиків серед загального населення не проводились. Дослідження «Молодь та молодіжна політика в Україні: соціально-демографічні аспекти», проведене в 2010 році, показує, що 9% респондентів віком 15-34 роки мали досвід вживання будь-яких наркотичних речовин протягом життя. Найбільш поширеною речовиною є марихуана або гашиш – її вживали 8% респондентів. Екстазі вживали 2% респондентів. Перше вживання наркотичних речовин у 32% респондентів відбулось у віці 12-16 років, ще у 32% – від 17 до 18 років, а у віці 19-28 років – 30% молодих людей. Серед чоловіків найбільший відсоток – 34,4% спробували вперше наркотичні речовини у віці від 12 до 16 років, а серед жінок – 44,4% у віці 19-28 років. Тенденція показує, що молоді люди чоловічої статі раніше пробують вживання наркотиків, ніж жінки.

Протягом останніх 30 днів перед опитуванням, про вживання наркотичних речовин принаймні один раз на тиждень повідомили 4% тих, хто мав досвід вживання наркотиків та 13% повідомили, що вживали наркотики рідше одного разу на тиждень. Найбільший відсоток виявився серед підлітків 15-17 років – 22,2%. Найменший відсоток, а саме 9,6% – серед молоді 26-30 років.

45% респондентів вважають, що наркотики придбати скоріше легко та дуже легко, якщо цього захотіти. Серед тих респондентів, які мали досвід вживання наркотиків, відповіді розподілились наступним чином – 50% респондентів вважають, що будь – які наркотики придбати скоріше легко та легко. При цьому, 77% вважають легким придбати марихуану або гашиш, героїн та кокаїн – по 25%, легко придбати екстазі вважають можливим 38% молодих людей. Легким та дуже легким вважають придбання декількох наркотичних речовин одночасно 30% респондентів, які мають досвід вживання наркотиків [Молодь та молодіжна політика в Україні: Соціально-демографічні аспекти, 2010].

Дослідження серед шкільної молоді

„Здоров’я та поведінкові орієнтації дітей шкільного віку” (HBSC)

 

Дослідження здорової поведінки дітей шкільного віку (HBSC)5, що запроваджене більш ніж у 35 країнах Європи та Північної Америки, проводиться в Україні за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та ВООЗ. На сьогодні в Україні проведено три хвилі опитувань (2002, 2006, 2010 роки). В 2010 році до проведення дослідження були залучені 6535 респондентів віком 11, 13 та 15 років.

В дослідженні запитання щодо досвіду вживання наркотичних речовин, а саме марихуани або гашишу, ставилось для учнів 15-17 років, тобто починаючи з 10 -го класу загальноосвітньої школи. Результати показують, що 16% всіх учнів в своєму житті мали досвід вживання марихуани або гашишу. За останні 12 місяців вживали наркотичні речовини 8% учнів. Про досвід вживання наркотичних речовин протягом останніх 30 днів повідомили 4% учнів, серед яких найбільший відсоток спостерігається серед учнів ПТНЗ та ВНЗ І-ІІІ рівня акредитації – по 3%, а найменший – 1,5% – серед учнів 10-11 класів загальноосвітніх шкіл. В усіх вікових категоріях хлопці вживали наркотики в середньому в 2 рази частіше, ніж дівчата. Суттєва різниця в рівні споживання марихуани виявилась серед дівчат ПТНЗ, в порівнянні з дівчатами загальноосвітніх шкіл того ж віку. Так, про вживання марихуани 1-2 рази протягом життя зазначили 4% дівчат загальноосвітніх шкіл та по 8% дівчат ПТНЗ, ВНЗ 1-2 рівня акредитації та 10% дівчат ВНЗ І-ІІІ рівня акредитації.

Із повним текстом звіту можна ознайомитись тут 

 

, , ,