Існуючі залежності > Новини

Розлади харчової поведінки: анорексія та булімія. Хвороба чи модна тенденція?

Розлади харчової поведінки: анорексія та булімія. Хвороба чи модна тенденція?

Розлади харчової поведінки: анорексія та булімія. Хвороба чи модна тенденція?


Прагнення жінок бути красивими природне, але в умовах сучасного суспільства не рідко доходить до крайнощів. Так, деякі з них, доводять свій організм практично до повного виснаження. Істотний вплив на розвиток цієї проблеми має мода та певна суспільна модель щодо зовнішнього вигляду ідеальної людини. До факторів ризику також відносять сучасну систему харчування «фаст-фуд», що провокує швидкий набір зайвої ваги, а потім, відповідно – швидке схуднення або навіть «параноїдальне» схуднення.

До хвороб, які виникають внаслідок неправильного харчування та пов’язаної з цим поведінки, відносять не тільки ожиріння, але й іншу крайність – доведення організму до повного виснаження: анорексію та булімію. Це розлади харчування, які можуть мати доволі подібні прояви і різне походження (іноді ендокринологічне, іноді психологічно-психіатричне, іноді терапевтичне). В основі усього знаходиться спотворене уявлення про власне тіло та змінене ставлення до процесу харчування.

Анорексія (від грецького «????????» – «без апетиту») — захворювання, що характеризується критичним зниженням маси тіла, часто небезпечним для життя, втратою апетиту. Вона часто виникає на нервовому ґрунті (нервова анорексія, вона ж – невротична анорексія), особливо в дівчат і молодих жінок, одержимих бажанням схуднути. Страх набрати зайву вагу у них збільшується з дня на день. Жінка постійно бачить себе надто повною, навіть тоді, коли починає нагадувати собою кістяк. Серцебиття стає рідким, тиск крові знижується, втрачається статевий потяг, починається облисіння. До типових ознак спеціалісти також відносять зниження ваги на 30% від необхідної маси тіла, що відповідає росту та віку. Анорексію часто супроводжує підвищене почуття голоду, яке має назву «булімія».

Нервова булімія (від грец. «????» – «бик» і грец. «?????» – «голод») (вовчий голод, кінорексія) – розлад прийому їжі, що характеризується різким посиленням апетиту, зазвичай у вигляді нападу апетиту, що супроводжується відчуттям болісного голоду, загальною слабкістю. Булімія зустрічається при деяких захворюваннях центральної нервової системи, ендокринної системи, психічних розладах. Булімія часто призводить до ожиріння. Вона може протікати за однією із схем:

  • напади голоду та поглинання величезної кількості їжі (апетит з’являється раптово);
  • постійне бажання щось їсти (людина їсть не перестаючи);
  • нічне харчування (напад голоду трапляється вночі).

Крім частих нападів переїдання булімія характеризується активним контролем ваги за допомогою викликання блювання або використання проносних засобів. Хвора людина може їсти до болісного відчуття у шлунку, після чого може визвати блювання, і почати знову. Надмірна їжа і примусове очищення шлунка в поєднанні зі слабкістю нервової системи або відсутності сили волі, можуть призвести до серйозних ускладнень: від неврастенії, руйнування взаємин з близькими і втрати інтересу до життя, аж до лікарської або наркотичної залежності та смерті. Булімія може також викликати гостру серцеву недостатність.

Анорексія найчастіше трапляється в осіб жіночої статі і проявляється «добровільним» схудненням. Здебільшого все починається в підлітковому віці, особливо в періоді статевого дозрівання. Дитина починає худнути, апетит зникає, навіть виникає відраза до їжі, починаються розлади менструального циклу. І все це супроводжується підвищеною, збудженою фізичною активністю. Людині здається, що її вага надмірна, і така особа починає багато часу присвячувати різним дієтам. Часто виникають вкрай патологічні типи поведінки, наприклад провокування блювання, приховування їжі, надмірні виснажливі фізичні вправи, навіть зловживання проносними, сечогінними та засобами, що пригнічують апетит.

Не можна вважати винними у даній хворобі сім’ю або інше соціальне оточення людини. Культурний, генетичний і особистісний фактори тісно взаємодіють з подіями життя, що створює благодатний ґрунт для виникнення і розвитку розладів харчової поведінки психологічного характеру. Харчові розлади уособлюють собою несвідому боротьбу внутрішньої індивідуальності людини, її уявлення про себе в соціумі і проблем, які часто випливають з травматичних подій життєвого досвіду або певної моделі соціалізації.

«Хвороба жінок» – саме так це захворювання було названо ще в 1990-і роки минулого століття. У 2006 році, коли від крайнього виснаження загинули одразу п’ять латиноамериканок, про термін «нервова анорексія» дізнався весь світ. Першою жертвою добровільного голодування стала 22-річна Луїсель Рамос з Уругваю (коли за останні два роки її щоденний раціон складав салат-латук і дієтичну колу). У 2006 році на Тижні моди в Монтевідео Луїсель після виходу на подіум побігла за куліси, як раптом впала. Врятувати її не вдалося – вона померла від зупинки серця.

Навесні 2007 року міністр охорони здоров’я Франції Ксав’є Бертран оголосив про створення робочої групи, покликаної сформулювати рекомендації у зв’язку з серйозною загрозою збільшення випадків анорексії серед громадян Франції. До цієї групи увійшли медики, соціологи, дитячі психіатри, дизайнери, актори і журналісти. Своє рішення Ксавьє обгрунтував тим, що «вплив уявлень про ідеальний силует на поведінку молоді стає все більш очевидним. Прагнення до вишуканості нерідко призводить до порушення режиму правильного харчування».

На думку психолога Ставроса Ставр, у всьому винне телебачення. Дивлячись на струнких красивих моделей, які впевнено йдуть по подіуму, дівчатка-підлітки відмовляються від їжі. А тим часом щороку 1000 людей по всьому світу помирають від анорексії. Але супермоделі з подіумів світу ніби кажуть, що якщо у вас зайва вага, то ви – потворні. На його думку кращий спосіб боротьби з анорексією – це її попередження. Не варто годувати дітей насильно або говорити їм, що вони набрали зайву вагу і їм тепер терміново потрібно сідати на дієту. «А молодим жінкам потрібно зрозуміти одну просту річ: анорексія може призвести до смерті. І це не жарт», – вважає кіпрський психолог.

Проте президент Паризької палати моди Дідьє Грюмбах висловив незгоду з міністром охорони здоров’я, наполягаючи на тому, що анорексія – проблема не професійна, а соціальна. Не погодитися з ним важко, але не можна скидати з рахунку, що широко розрекламована і очевидно, що хвороблива худоба моделей стає вкрай потужним каталізатором, що викликає згубну хвилю унаслідувань в підлітковому середовищі.

Хотілося б підкреслити, що Інтернет-ресурси також підливають достатньо масла у вогонь. Створюються спільноти однодумців, які хочуть схуднути з досить суворими правилами. Всесвітня мережа стає чи не єдиним способом спілкування з цього приводу, адже погляди хворого дуже глибинні та специфічні, про них не розповідають ані батькам, ані друзям. Світова спільнота вже забороняє сайти, що пропагують анорексичний тип харчування, але досить розповсюдженими залишаються блоги та співдружності, метою яких є розповсюдження ідей, що можуть нашкодити здоров’ю великої кількості молодих дівчат. Створення сайтів-антагоністів поки що не дає бажаних результатів, адже ідеал виснаженої дієтами моделі все ще залишається досить розповсюдженим.

Ця проблема не обійшла стороною і нашу країну, хоча точної статистики з цього приводу немає. Однак у ЗМІ наводяться експертні оцінки, згідно з якими у великих містах рівень захворювання на анорексію та булімію приблизно відповідає середньоєвропейським показникам.

До речі, анорексія має найвищий відсоток смертності серед психологічних захворювань. В той час від булімії страждає 10% дівчат віком 12-18 років, 7% жіночого населення у віці 20 – 45 років так само є буліміками або страждають змішаними формами харчових розладів.

Якщо у вас чи ваших знайомих з’являються симптоми розладів харчової поведінки, дійте без зволікання – звертайтеся по допомогу до лікаря.

Не варто намагатися стати такою ж, як і худорляві дівчата з журналів та подіумів, адже кожна дівчина приваблива по-своєму. У кожної дівчини є певні фізіологічні особливості, які неможливо змінити, і не відомо, чи не нашкодять такі спроби здоров’ю та навіть життю. Неповторна та особлива кожна жінка, адже вона має свій шарм, який не так залежить від кількості кілограмів, як від енергійності, життєрадісності та доброти. Любіть себе та будьте кохані. Обирайте здоровий спосіб життя!

Тренер Молодіжної студії «Молодь обирає здоров’я» Гоменюк Ганна