Видання » Здоровий спосіб життя як важлива умова профілактики алко- та наркозалежності серед підлітків та молоді
Наркотизація молоді викликає загрозу демографічної безпеки, оскільки середній вік уражених на наркоманію становить 26 років, тобто коли молодь знаходиться в активному репродуктивному та працездатним віці.
Щодо неповнолітніх: хоча офіційна статистика Міністерства охорони здоров’я дає позитивну динаміку стосовно зловживання наркотиків неповнолітніми (зменшується кількість дітей та підлітків, зареєстрованих у наркологічних диспансерах), реальну ситуацію щодо поширення наркозалежності в молодіжному середовищі оцінити важко. Причиною є ситуація, пов’язана з поширеністю “анонімного” лікування і вживання клубних наркотиків та побутових речовин. Крім цього, за медичною допомогою не завжди звертаються діти і молодь з родин, які не можуть собі дозволити лікування, або ті, які живуть і працюють на вулиці.
Загалом, за експертними оцінками, загальна кількість осіб з наркотичною залежністю та епізодичних споживачів наркотиків у 5–10 разів більша, ніж офіційно зареєстровано. Найбільш поширеною наркотичною речовиною, з якою експериментують учні, є марихуана або гашиш (13,1 %) та екстазі (3 %), який часто ще називають “дискотечним” наркотиком; найчастіше до першого вживання наркотиків залучаються учні у віці 13-16 років.
Невід’ємною складовою проблеми наркоманії став незаконний обіг сильнодіючих лікарських засобів, насамперед трамадолу. За даними Міністерства внутрішніх справ, у минулих роках було виявлено майже 4,7 тис. фактів порушення правил обігу лікарських засобів, що містять підконтрольні речовини. У зв’язку з незаконним обігом сильнодіючих лікарських засобів було порушено 1,5 тис. кримінальних справ, вилучено 1,8 млн доз медпрепаратів.
Проблема розповсюдження у молодіжному середовищі трамадолу набула суспільного резонансу. Результатом цих дій, постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання обігу наркотичних засобів і психотропних речовин” трамадол віднесено до наркотичних засобів, а також затверджено обсяг квот, у межах яких має здійснюватися його виробництво. Тим самим запроваджено жорсткі норми контролю та посилено відповідальність за незаконні операції з наркотичними засобами і психотропними речовинами. Такі дії схвалені Комісією ООН з наркотичних засобів та Єврокомісією.
Досить невтішними є результати щодо вживання алкоголю серед підлітків та молоді. Наразі тільки 15 % осіб вказали, що не вживають алкоголь, в той час коли 3% почали його вживати до 13 років, а ще майже 18% почали це робити в період 14-15 років.
Така ж сумна статистика по тютюнопалінню, коли більше 70% молодих людей починає палити у віці 14-19 років, тобто саме на той час, коли формуються організм та закладаються основи майбутнього здоров’я.
Тому не дивно, що біля 50 % молоді ніколи не робить фізичну зарядку, а негативний стан свого здоров’я «списує» на погану екологію (66%) та психологічну напругу (31%).