Гормони – хімічні речовини, за допомогою яких різні частини нашого організму обмінюються інформацією. Так вийшло, що жінок вважають більш залежними від гормонів, ніж чоловіків. Це дурниця з точки зору біології, але з`явилася така думка з двох об`єктивних причин:
1) Регульованого гормонами місячного циклу (коливання настрою і самопочуття чоловіків не такі передбачувані).
2) Часто саме від стану ендокринної системи залежить, чи вдасться жінці благополучно завагітніти і народити дитину, а це багатьма розглядається як головна жіноча функція.
Основні жіночі гормони (хоча вони в невеликих кількостях виробляються і в чоловічому організмі) – естрогени та прогестерон. Естрогени – група гормонів, постійно виробляються яєчниками з початку моменту статевого дозрівання і до початку клімактеричного періоду.
Вони регулюють менструальний цикл, і крім того – захищають судини від утворення на стінках холестеринових бляшок, регулюють водно-сольовий обмін, збільшують пружність шкіри, регулюють діяльність сальних залоз (саме тому ознака здорової жінки в розквіті років – сяюча, зволожена шкіра). Відповідають ці гормони і за міцність кісток: вони стимулюють утворення нової кісткової тканини, затримуючи в ній необхідні речовини – кальцій і фосфор.Тому в менопаузі, коли рівень естрогену в організмі знижується, у жінок нерідкі переломи або розвиток остеопорозу.
Прогестини (прогестерон) в жіночому організмі виконують безліч функцій – від формування молочних залоз у дівчаток до забезпечення можливості настання і підтримки вагітності. З прогестиновою недостатністю пов`язують хворобливість менструацій і більшість проявів передменструального синдрому. Ці гормони тісно взаємозалежні один з одним, а також з іншими гормонами. Але без знань медицини розібратись у цьому складно.
Зверніться до лікаря, якщо:
•1) Ви помітили в себе часті перепади настрою і дратівливість.
•2) Проблеми зі сном в передменструальний і менструальний період.
Ці ознаки можуть говорити про порушення балансу естрогенів і прогестинів. Кваліфікований гінеколог або ендокринолог, гінеколог-ендокринолог допоможе вам нормалізувати стан і попередити можливі проблеми зі здоров`ям. Якщо баланс порушений: захворювання ендокринної системи розвиваються внаслідок або недостатнього, або надлишкового вироблення гормонів.
Можна виділити деякі специфічні проблеми, при виникненні яких потрібно негайно звертатися до фахівця.
Проблеми з репродукцією
Майже всі гормони, що виробляються в органах внутрішньої секреції, впливають на статеву функцію. До безпліддя можуть призвести гормонально-активні пухлини гіпофіза, патологія щитовидної залози і надниркових залоз, різні запальні захворювання органів ендокринної системи, і т.д. Для своєчасного виявлення цих серйозних захворювань всі пацієнти, які страждають порушеннями репродуктивної функції (безпліддя, невиношування вагітності), обов`язково повинні пройти обстеження у лікаря-ендокринолога.
Порушення менструального циклу також може бути пов`язане з функціональними порушеннями залоз внутрішньої секреції. Дані порушення добре піддаються лікуванню при своєчасному виявленні.
Коливання ваги
Як ожиріння, так і безпричинне схуднення можуть бути наслідком важких ендокринних захворювань (дифузний токсичний зоб, недостатність кори надниркових залоз, цукровий діабет). Навіть за відсутності серйозних захворювань при вираженому дефіциті маси тіла може виникнути дефіцит статевих гормонів, тому що певна частка жіночих статевих гормонів виробляється в підшкірній жировій клітковині.
Чим більше жирової тканини, тим нижче кількість естрогену і його активність. Тому при ожирінні виявляються і порушення репродуктивної функції жінки, скорочується кількість овуляцій, виникають зміни ендометрію (з ризиком розвитку раку ендометрія, яєчників, молочних залоз, мимовільним перериванням вагітності, ускладненим перебігом вагітності та пологів).
Саме тому основним етапом лікування порушення репродуктивної функції для жінок з ожирінням є зниження маси тіла, при цьому змінюється гормональний профіль гладких жінок, відновлюється менструальний цикл у 80%, збільшується частота вагітностей приблизно на 29%.
Цукровий діабет
Одним з дуже складних і серйозних захворювань ендокринної системи є цукровий діабет. У жінок, що мають це захворювання, можуть виникати проблеми з виношуванням вагітності. Тому при плануванні вагітності і всього періоду її протікання, жінка, яка страждає на цукровий діабет, повинна перебувати під постійним наглядом лікаря-ендокринолога та гінеколога.
Ендокринні порушення клімактеричного періоду
Менопауза (припинення менструацій) – це лише одне з цілої низки анатомічних, фізіологічних і психологічних змін, які стосуються клімактеричного періоду. Цей перехід, як правило, займає десятиліття (45-55 років). Клімактеричний період супроводжується безліччю суб`єктивних і об`єктивних симптомів і змінами обміну речовин, головною причиною яких служить значне зниження рівня естрогенів.
Клімактеричний синдром зазвичай супро-воджується «припливами» (виснажує жінок), поганим настроєм і самопочуттям, підвищенням артеріального тиску і т.д.
За матеріалами УНІАН-здоров’я
постiйна адреса статтi: http://health.unian.net/ukr/detail/231667