Інформація > Новини

Ботьба з епідемією ВІЛ/СНІД в Європі. План дій ВООЗ

Ботьба з епідемією ВІЛ/СНІД в Європі. План дій ВООЗ. здоров'я, наркотики, снід, хвороба

Всесвітня організація здоров’я занепокоєна стабільним зростанням темпів поширення епідемії ВІЛ у східному Європейському регіоні, число людей, що живуть з ВІЛ, за оцінками ВООЗ, збільшилося в три рази з 2000 року. Прогрес у західній частині регіону показує, що своєчасно вжиті заходи та систематична діяльність може забезпечити контроль над епідемією ВІЛ/СНІД. У зв’язку із цим був розроблений Європейський план дій по боротьбі з ВІЛ/СНІДОМ на 2012-2015 роки. Головною метою цього плану дій є зниження до нуля кількості нових випадків захворювання на ВІЛ/СНІД, зниження рівня дискримінації та зменшення смертності від СНІДу у регіоні.

 

Основною аудиторією для Європейського плану дій по боротьбі з ВІЛ/СНІД є національні органи влади в області, відповідальній за ВІЛ-діагностику, профілактику, лікування , догляд та підтримку, в тому числі міністерства охорони здоров’я та інші державні органи відповідальні за сферу охорони здоров’я.

Причини необхідності консолідованої боротьби із епідемією ВІЛ/СНІД в східноєвропейському регіоні:

1)      У східній частині Європейського регіону ВООЗ темпи розвитку ВІЛ є найстрімкішими у світі. В той час, як в іншій частині світу число нових випадків ВІЛ скорочується, в країнах Східної Європи і Центральної Азії кількість людей, що живуть з ВІЛ збільшилась в 3 рази з 2000 року, а кількість нових випадків ВІЛ продовжує зростати. ВІЛ/СНІД є головною проблемою громадської охорони здоров’я в регіоні, в якому в 2009 році нараховувалось приблизно 2,2 мільйони людей, що живуть з ВІЛ, з яких 1,4 мільйони  – в країнах Східної Європи та Центральної Азії.

2)      В Європейському регіоні ВІЛ непропорційно вражає соціально маргіналізовані групи населення та тих, чиї форми поведінки є соціально стигматизованими (наприклад, чоловіки, що мають секс з чоловіками) або є незаконними (наприклад, вживання заборонених наркотичних речовин). В Регіоні ці ключові групи високого ризику впливу ВІЛ та інфікування включають у себе споживачів ін’єкційних наркотиків, їх сексуальних партнерів, чоловіків, що практикують секс з чоловіками, працівників секс-бізнесу, осіб, що знаходяться в місцях позбавлення волі та мігрантів.

3)      Ключові групи високого ризику в Регіоні при доступі до послуг із лікування та профілактики ВІЛ стикаються із певними структурними перешкодами, такими як криміналізація поведінки людей, стигматизація, дискримінація, а також правила та положення в системі медичного обслуговування та поза її межами. В країнах східної Європи та Центральної Азії лише 11% усіх інвестицій у профілактику ВІЛ направлено на тих, хто підпадає під найбільший ризик.

4)      В Європейському регіоні соціально маргіналізовані ключові групи високого ризику в найбільшій мірі потребують лікування, але мають найменше шансів його отримати. Доступ до антиретровірусної терапії в багатьох країнах регіону – найнижчий в світі. В той час як багато країн, у тому числі і на заході регіону, мають найвищі показники охоплення АРТ-терапією в світі, лише 19% дорослих, що її потребують в східному регіоні Європи отримали її в 2009 році.

 Бачення та цілі

Бачення стратегії для Європейського регіону ВООЗ полягає в зведенні до нуля кількість нових випадків інфікування ВІЛ, зведення до нуля кількості смертей, пов’язаних із СНІДом, і зведення до нуля дискримінації у світі, де люди, що живуть з ВІЛ, можуть прожити довге та здорове життя.

Цілі для Європейського регіону:

–          зупинити і почати згортання епідемії ВІЛ/СНІД в Європі до 2015 року

–          Забезпечити  загальний доступ до комплексного обслуговування: профілактики, лікування, догляду та підтримки у зв’язку із ВІЛ до 2015 року.

–          сприяти досягненню цілей розвитку тисячоліття та інших цілей, пов’язаних із охороною здоров’я.

 

Резюме Європейського плану дій по боротьбі з ВІЛ/СНІДОМ на 2012-2015 роки ви можете знайти за посиланням нижче:

 Резюме Европейского плана действий по ВИЧ/СПИДу на 2012–2015 гг.

, , ,