Інформація

Здорова родина – здорові діти

Одним із основних стержнів виховної роботи є родинне виховання. Педагогічна мудрість школи будується на чеснотах родинної педагогіки. На основі вивчення родинного виховного досвіду великий педагог Я. А. Каменський створив „материнську школу". Будуючи батьківську педагогіку, до невичерпних джерел народного виховання постійно звертався В.Сухомлинський. Він стверджував, що дитина – дзеркало сім'ї, родини, в якому, як сонце у краплині води, віддзеркалюється моральний стан родинного середовища. І тому важливо нам, педагогам, у своїй роботі спиратися на спільну взаємодію школи і сім'ї з питань виховання. За основу потрібно взяти ланцюжок спілкування „вчитель – клас – батьки".
З цією метою у гімназії № 3 м. Шполи розроблено авторську програму по роботі з батьками „Родинне коло", яка включає в себе спільну роботу сім'ї, педагогічного колективу, батьківської та піклувальної ради гімназії, шкільного парламенту по вихованню підростаючого покоління. Мета програми: дати батькам мінімум педагогічних знань для успішного виховання дітей в сім'ї з урахуванням їхньої освіти, життєвого досвіду, побудова всієї системи роботи за принципом заглиблення батьків у процес виховання своїх дітей разом з учителями та громадськими організаціями.

Для здійснення батьківського всеобучу в гімназії вже більше десяти років діє батьківський університет педагогічних знань. Очолюють його досвідчені педагоги. Заняття проводяться з батьками цікаво, згідно вікових особливостей їх дітей. Протягом 2006–2007 навчального року перед слухачами виступили лікарі Н. М. Мошенська, Н. А. Ваколюк, медична сестра гімназії Л. І. Мотрич, начальник служби у справах неповнолітніх дітей райдержадміністрації О. І. Толчінан, старший оперуповноважений кримінальної міліції М. М. Федоров, класні керівники, класоводи.
Особливу користь в роботі з батьками приносять практичні заняття: розв'язування ситуаційних завдань, рольові ігри, тренінги.
Четвертий рік поспіль в гімназії цілеспрямовано впроваджуються напрямки українсько-канадського проекту „Молодь за здоров'я – 2" . Тому питання здорового способу життя піднімаються і перед батьками. Так, останнє заняття університету було присвячене темі „Здоровий спосіб життя сім'ї". У ньому взяли участь медпрацівники та працівники органів внутрішніх справ. Діти – учасники інформаційно-просвітницької групи „Шанс” – підготували для батьків міні-виставу „Суд над алкоголем». Цей захід змусив багатьох задуматися над своєю поведінкою і стилем життя в сім'ї.
Не секрет , що найтісніший зв'язок сім'ї і школи – це батьківські збори. Це вже традиція і від неї не треба відмовлятися. Найперше прагнення наших педагогів в тому, щоб на зборах були присутні батьки всіх дітей. Для цього у кожну сім'ю надсилаються запрошення, а збори намагаємося проводити так, щоб про кожну, без винятку, дитину були сказані добрі слова. Якщо ж справді виникають тривожні ситуації в навчанні і поведінці окремих дітей, то з їх батьками проводиться індивідуальна робота. Для них дирекцією гімназії, соціальним педагогом запроваджено консультативні дні. Кожної останньої п'ятниці місяця проводяться День відкритих дверей для батьків.
Щоб залучити батьків до вирішення проблем здорового способу життя, практикується проведення „Табу" з питань статевого виховання (окремо з дівчатками-старшокласницями і їх мамами, та юнаками та їхніми татами). Посередниками між ними є досвідчений психолог гімназії та районного методичного кабінету відділу освіти Ю. Б. Паукова, працівники медичної галузі, фармацевти.
Опорою в роботі з батьками є батьківська рада гімназії. Члени ради досить часто виступають перед батьками на заняттях батьківського університету педагогічних знань, вміло скеровують роботу класних батьківських комітетів, проводять велику індивідуальну роботу з батьками, сім'ї яких вважаються неблагополучними, тримають тісний зв'язок з учнівським парламентом.
Не секрет,
що на даний час всіх хвилює питання фізичного стану наших дітей. І ми не можемо відкинути тезу, що в здоровій родині – здорові діти. Тож з ініціативи директора гімназії В. К. Рукавця у вихідні дні для батьків і дітей організовуємо родинні спортивні свята „Тато, мама і я – спортивна сім'я". І хоча цей захід проводиться між певними віковими паралелями класів, на нього запрошуються всі батьки і діти. Тут досягається дві мети. По-перше, пропаганда спорту серед населення, по-друге батьки і діти мають змогу змістовно провести вихідні дні разом, що не часто випадає в наш час. Приємно спостерігати під час змагань, якою радістю і гордістю за своїх батьків світяться очі дітей.
Також жодне свято, жоден позакласний захід в гімназії не проходить без участі батьків. Це допомагає встановленню гарних стосунків між учителями і родинами. В свою чергу , це сприяє підвищенню рівня знань і вихованості дітей.
Отже, сутність роботи об'єднання „Родинне коло" полягає в тому, що проводиться робота не лише над формуванням знань батьків з основ педагогіки родинного виховання, а й над реалізацією цих знань на практиці, залученням їх до виховання дітей.
Заступник директора з виховної
роботи гімназії № 3 м. Шпола
Коваль Валентина Олексіївна