Коли людина починає відчувати хвилювання, тривогу, страх, тобто переживає стрес, це завжди легко розпізнати через зміну дихання. Що ж відбувається з диханням людини, яка перебуває в стані психологічного стресу?
Відчуваючи, наприклад, страх, людина найчастіше затримує дихання і дихає дуже поверхнево. Внаслідок нестачі кисню підсилюється тривога, це призводить до неприємних наслідків. Але якщо вирівняти дихання, зникнуть і почуття, що викликали його порушення. Психологи рекомендують для цього застосувати таку вправу:
1. Дихайте нормально, одночасно стежте за тим, які частини тіла беруть у цьому участь і в якій послідовності.
2. Встаньте або сядьте, випрямивши спину. Вдихайте повітря носом так, щоб спочатку заповнити ним нижню частину легенів (можна випнути живіт), потім середню частину легенів (при цьому розширюється грудна клітка) і, насамкінець, ніби під ключицями.
3. Після вдиху на деякий час затримайте дихання.
4. Потім повільно видихайте носом так, щоб звільнити легені в тій же послідовності, у якій ви наповнювали їх, вдихаючи повітря, тобто почніть з живота. Під час виконання вправи намагайтеся видихати якомога більше повітря, особливо з живота.
5. Після видиху на деякий час затримайте дихання.
Володіти своїм диханням важливо не тільки під час нервових напружень, але й з метою профілактики можливих захворювань.
Сподіваємося, що уміння швидко заспокоюватися допоможе вам у збереженні психічного здоров’я!