Дослідження та цікаві факти > Інформація > Корисні поради > Новини

Чому понеділок важкий день і як це виправити?

Чому понеділок важкий день і як це виправити?. monday effect, перший робочий день тижня, понеділок, поради

Ми звикли ненавидіти понеділок, адже саме в цей день ми відчуваємо себе найгірше. Ця проблема, досить розповсюджена, та носить назву «соціальний джетлаг». Про те, що це таке і як його позбутися ми розповімо нижче.

Якщо в будні дні ви лягаєте спати в 11 вечора, а прокидаєтеся в 7, організм звикає до такого розпорядку. Але у вихідні дні розпорядок відчутно порушується і ви лягаєте спати пізніше, а прокидаєтеся мало не днем, створюючи тим самим джетлаг для свого мозку.

Сам термін «джетлаг» означає порушення ритмів людини, пов’язаних з різким переходом в інший часовий пояс після польоту на літаку. Різко змінюючи режим сну по вихідних, ви створюєте такий же джетлаг.

Недавнє дослідження довело, що важливо не тільки, скільки ви спите, але також і те, коли ви спите. Навіть якщо ви проспали необхідні 8 годин, на ранок відчуття все одно можуть бути не з найкращих, якщо ви лягли спати в незвичний для вас час.

Є кілька речей, які визначають, коли організму найкраще спати:

  1. Чутливість до світла.
  2. Генетичні схильності.

Вчені підтвердили теорію про те, що ми можемо бути як «совами», так і «жайворонками». Ще сильніше ускладнює ситуацію те, що ці біологічні ритми можуть змінюватися з віком і якщо в молодості ви любили вставати пізніше, то в зрілому віці можете легко перетворитися на «жайворонка».

Навіть якщо ви шляхом спостережень з’ясували, що найкраще почуваєте себе, коли лягаєте в 10 і прокидаєтеся в 7, не факт, що у вас вийде дотримуватися такого режиму. Можливо, через роботу доведеться вставати раніше, а через друзів доведеться розважатися і до півночі.

Найгірше, якщо ви працюєте по змінах. Дослідження показали, що люди, які працюють вночі сильніше схильні до діабету і хвороб серця.

У 2012 році німецький дослідник Тіль Роеннберг досліджував соціальний джетлаг і його вплив на наше самопочуття. Виявляється, що навіть невелика зміна режиму на вихідних негативно позначається на організмі. Якщо бути точніше, то з його дослідження випливало те, що зміна режиму на годину по вихідних збільшує шанс ожиріння на 30%.

Як боротись із соціальним джетлагом?

  • Висипайтесь в будні дні. Ви напевно знаєте, скільки годин сну вам потрібно, щоб відчувати себе добре. Їх брак призводить до бажання «відіспатися» по вихідним. А це призводить до жахливого самопочуття в понеділок.
  • Вставайте рано у вихідні. Звучить не дуже, але хоча б спробуйте. Прокиньтесь в суботу і неділю в такий час, як і в будні дні і постежте за своїм самопочуттям в понеділок. Воно повинно покращитися.
  • Спіть вдень. Якщо ви вирішили подрімати у вихідний день, то краще робити це в проміжок з 12 до 16 дня і спати не більше 30 хвилин. Цифри взяті з цього дослідження.
  • Сонячне світло по понеділках. Якщо самопочуття в понеділок залишає бажати кращого, то спробуйте вийти на сонце. Як ви пам’ятаєте, одним з головних факторів, що впливають на сон, є чутливість до світла, яке визначає рівень мелатоніну. Вийшовши на сонце, ви будете почувати себе менш сонними.

🔗 Джерело: https://zdorovi.in.ua/chomu-ponedilok-vazhkyj-den-i-yak-tse-vypravyty/

, , ,