Дослідження та цікаві факти > Новини

Дослідження актуальності розробки та запровадження стандартів формування здорового способу життя в Україні

Дослідження актуальності розробки та запровадження стандартів формування здорового способу життя в Україні. дослідження, здоров'я, здоровий спосіб життя

У травні-серні 2013 року спеціалістами Відділу здорового способу життя ДІСМП було проведене дослідження, яке мало на меті визначити актуальність розробки та запровадження державних стандартів здорового способу життя в Україні. Було проведено опитування фахівців, які здійснюють практичну діяльність у напрямку формування здорового способу життя. Під час інтерв’ю фахівці відповіли на питання, які стосуються форм та методів роботи, найкращих національних та закордонних практик із ФЗСЖ, внутрішніх стандартів організації по роботі із формуванню здорового способу життя серед населення, а також структури майбутніх державних стандартів ФЗСЖ.

В опитуванні взяло участь 10 експертів, які представляли національні організації, одним з провідних напрямків роботи яких є формування здорового способу життя.

Дослідження показало, що більшість організацій в Україні використовують інформаційно-просвітницькі методи роботи із ФЗСЖ. Зокрема, головний лікар Київського міського центру здоров’я повідомив: «Основні форми – це інформаційно-просвітницька робота, проведення спеціальних подій, проведення тренінгів та семінарів». Голова виконавчого комітету Всеукраїнського громадського центру «Волонтер» наголошує: «Ми працюємо, в основному, шляхом впровадження просвітницько-профілактичних програм. Заняття відбуваються у тренінговій, інтерактивній формі. Ми використовуємо різноманітні інтерактивні методи. Наша організація за підтримки ЮНІСЕФ розробляє настільні ігри по здоровому способу життя». Окрім, тренінгів українські організації використовують такі форми як форум-театри, проведення конкурсів за тематикою здорового способу життя, спеціальних подій тощо. Також одним із основних методів є «рівний-рівному», коли активісти серед населення залучають інших до практик ЗСЖ. Зокрема, один із активістів київської організації «Здорова столиця» розповідає: «В основному це заходи спортивного характеру. Це спортивні пробіжки кожної неділі у парку, ігри на свіжому повітрі. Метою цього є показати своїм прикладом дітям, що можна жити здорово, і що це є цікаво. Також ми робимо виїзди на природу, суботники, спортивно-екологічні пікніки».

Також опитування показало, що всі організації, які взяли участь у дослідженні не мають закріплених в установчих документах стандартів здорового способу життя. Тим не менш, при відповіді на запитання експерти зазначали, що у своїй роботі керуються наступними принципами: дотримуватись тих ідей, які пропагують; мати спеціальну освіту; працювати із урахуванням специфіки території та цільової групи; обов’язково залучати представників цільових груп до діяльності та аналізу потреб; використовувати сучасні та близькі представникам цільових груп форми, методи та технології. Також в основі роботи українських спеціалістів із ФЗСЖ лежать керівні принципи проголошені міжнародними організаціями, які працюють у сфері, зокрема ВООЗ та ЮНІСЕФ, а також Міністерством охорони здоров’я України. «В основі нашої роботи лежить наш статут, на основі якого визначено чим займається організація. Ми керуємось Програмою ВООЗ.» (Менеджер Всеукраїнського громадського руху «Твереза Україна»).

Всі опитані спеціалісти вважають, що запровадження державних стандартів здорового способу життя є актуальним. Вони вважають, що державні стандарт має, в першу чергу, визначати зміст поняття «здоровий спосіб життя» та його складові. «Державний стандарт повинен мати більш менш чіткий зміст.  Що ми розуміємо під «здоровим способом життя», «як», «кому» – це має бути прописано» (Спеціаліст обласного центру підтримки молодіжних ініціатив та соціальних досліджень Молодіжної кампанії «Я живу по-новому»). Також такий стандарт, на думку фахівців, має включати перелік суб’єктів, які на державному та регіональному рівнях мають бути залучені до здійснення роботи із формування здорового способу життя, опис напрямків роботи таких спеціалістів. Експерти вбачають за необхідне включити до стандарту перелік пріоритетних аспектів реформування системи ФЗСЖ в країні. «Я бачу державні стандарти в тому, щоб були ранжовані та виділені пріоритети саме в питаннях громадського здоров’я. Чому проранжовані? Тому що дуже важливо розуміти, куди вкладати найбільше зусиль» (Головний лікар Київського міського центру здоров’я»). Обов’язковим при цьому є урахування територіальної специфіки. «Цей стандарт також має враховувати територіальну специфіку на обласному рівні. Тернопільська та Луганська області – це дуже різні речі. Цей стандарт має бути достатньо гнучким, щоб можна було його модифікувати відповідно до території». (Спеціаліст обласного центру підтримки молодіжних ініціатив та соціальних досліджень молодіжної кампанії «Я живу по-новому»). Експерти також визначають потребу у створенні національного координаційного центру, який буде здійснювати контроль за дотриманням стандартів ФЗСЖ, проводити моніторинг та оцінку національної діяльності у цьому напрямку. «Йдемо далі – важливий елемент – моніторинг та оцінка стандарту. Це те, що має бути, але шкутильгає на сьогодні. А таке поняття як зовнішня супервізія для тих, хто буде працювати за стандартом – важливий момент». (Головний спеціаліст відділу соціального інспектування та соціальної роботи з сім’ями КМЦСССДМ).

 

    

, ,