Дослідження та цікаві факти

Велосипедний шолом підвищує прагнення до ризику навіть без велосипеда — дослідження

Велосипедний шолом підвищує прагнення до ризику навіть без велосипеда — дослідження. велосипед, вчені, дослідження, психологи, ризики, шолом

Німецькі психологи з’ясували, що носіння шолома навіть в умовах, де це не потрібно (наприклад, під час карткової гри), змушує його володарів поводитися більш ризиковано.
Для цього вони провели експеримент, у ході якого учасникам (в шоломі або без) необхідно зіграти у карткову гру, роблячи ризиковані або порівняно безпечні ставки. Результати дослідження вчені опублікували у журналі Psychophysiology.

Попередні дослідження дійсно показують, що використання шолома під час їзди на велосипеді знижує ризик травми головного мозку, а також смерті внаслідок її отримання, в кілька разів. Інші дослідження говорять про те, що носіння шолома підвищує ймовірність ризикованої поведінки велосипедиста. Тобто велосипедист у шоломі відчуватиме себе більш впевнено з точки зору власної безпеки, через що може, наприклад, розвинути велику швидкість, ніж велосипедист без шолома, потенційно підвищуючи ризик отримання травми.

Подібне явище називають «компенсацією ризику», і поширене воно не тільки у ситуаціях, коли шолом насправді несе якусь практичну користь. Наприклад, дослідження, проведене в 2002 році, продемонструвало, що люди у велосипедному захисті йдуть на великі ризики при прийняття рішень навіть у звичайній комп’ютерній грі. Причини такого впливу — особливо з точки зору нейрофізіології — однак, вивчені погано.

Команда вчених під керівництвом Барбари Шмідт із Єнського університету імені Фрідріха Шиллера вирішила перевірити, чи впливає шолом на поведінку людей у ситуаціях, далеких від їзди на велосипеді. У дослідженні брали участь 40 людей. Їх попросили зіграти у карткову гру на комп’ютері, де необхідно було робити своєрідні ставки. Активність мозку учасників вимірювали за допомогою електроенцефалографії.

Participant with electrode cap (left, control group) and participant with electrode cap, shower cap, and bike helmet (right, helmet group)

Учасник з електродним ковпачком (зліва, контрольна група) та учасник з електродним ковпаком та велосипедним шоломом (праворуч, група шоломів)

Виявилося, що ті учасники, які сиділи за комп’ютером у шоломах, частіше робили найризикованіші ставки (в 49% випадків), ніж учасники без шоломів (в 26% випадків). Аналіз активності мозку підтвердив зниження у перших когнітивного контролю.

Автори роботи уточнюють, що вони зробили все можливе для того, аби учасники дослідження не здогадалися про реальне значення експерименту до і під час його проходження, а також і про те, навіщо велосипедний шолом. У своїй роботі вони вказують, що після того, як вони розповіли учасникам про цілі експерименту, всі були здивовані: про те, навіщо насправді використовувався шолом, вони не здогадувалися.

🔗 Джерело: Громадське телебачення

Пов’язані посилання

, , , , ,