Існуючі залежності

Жага щось поцупити.

Жага щось поцупити.. дослідження, залежність, здоров'я, психологічні розлади, хвороба

Клептоманія (грец. klepto — краду та mania — безумство — захопленість, пристрасть) — патологічне сильне бажання вкрасти що-небудь, що зазвичай не супроводжується потребою мати вкрадений предмет (предмети). У Міжнародній класифікації хвороб (10-й перегляд, МКХ-10) у розділі: розлади звичок і потягів клептоманія (патологічне злодійство) отримала код — F63.2.

У клептоманів крадіжка не є спосіб вирішувати свої психологічні проблеми чи збагачення за рахунок інших. Для клептомана важливий сам акт крадіжок, який є агентом емоційної залежності та спосіб зняти дискомфорт і внутрішнє напруження, саме злодійство, яке супроводжує особливий психо-емоційний комплекс. Вкрадені речі для них не потрібні. Вони їх просто складають як сувеніри. Справжні хворобливі причини заховані глибоко в підсвідомості та звичайно формуються ще в ранньому дитинстві.

Клептоманія — це патологічна одержимість здійснювати крадіжки, що виникає у людини імпульсивно, як напад. А злодійство — дія продумана, спрямована на придбання матеріальних цінностей, для декого це єдиний спосіб заробітку. Клептоманічна крадіжка, зазвичай, не переслідує матеріальної вигоди: вкрадений предмет клептоману абсолютно не потрібний. Але порив ?стягнути? — нездоланний, причому при завершенні крадіжки клептоман відчуває задоволення від скоєного, яке можна порівняти з задоволенням наркомана, що отримав дозу наркотику. Потім уже він може згорати від сорому або мучитися від почуття провини, але в ті долі секунди, поки триває момент крадіжки, чоловік, схильний до клептоманії на вершині блаженства.

Підсумовуючи, можна прийти до висновку: злодію цікавий результат, а клептоману  просто процес крадіжки.

Вчені, які займаються даною проблематикою, кілька разів намагалися провести дослідження, але поки переконливою, повноцінної клінічної картини скласти їм не вдалося. Серйозні наукові роботи не виходили через те, що неможливо зібрати «матеріал для вивчення»: потенційні учасники не вірять, що все буде проводитися конфіденційно, а отримані дані не будуть потім передані до суду. Для діагностики клептоманії існує декілька критеріїв:

 • а) невдала спроба, що повторюється час від часу, чинити опір пориву вкрасти що-небудь, у чому не потребуєш особисто або що не представляє грошової цінності;
 • б) напруга або стан передчуття радості, що посилюється безпосередньо перед крадіжкою;
 • в) почуття задоволення і полегшення під час і одразу після крадіжки;
 • г) крадіжка не відбувається з почуття помсти, гніву або в стані роздратування;
 • д) той, хто здійснює крадіжки не є хворим на шизофренію;
 • е) клептоманічна крадіжка відбувається без асистента: тут неможливий факт спільної співпраці.

За версією МКХ-10 для діагностики клептоманії існує декілька критеріїв:

 • Одержимі клептоманією зазвичай описують що підвищується почуття напруги перед актом крадіжки.
 • Почуття задоволення під час акту крадіжки або відразу після нього.
 • Зазвичай клептоманам робляться слабкі спроби приховати крадіжку, але для цього використовуються не всі можливості.
 • Крадіжка здійснюється самостійно, без спільників.
 • Між епізодами крадіжки з магазину або інших місць клептоман можуть відчувати тривогу, смуток і почуття провини, але це не попереджає повторення акту крадіжки.

Випадки, що відповідають тільки цьому опису, а не вторинні по відношенню до нижче перерахованих розладів, у практиці є рідкісними. Патологічне злодійство треба відрізняти від:

 • А) крадіжок, що повторюються у магазинах без будь-якого психічного розладу, коли ці вчинки більш ретельно сплановані і є чітка мотивація, пов’язана з особистою вигодою.
 • Б) органічного психічного розладу, коли хворий періодично не платить за товари через погану пам’ять та інтелектуальне зниження.
 • В) депресивного розладу з крадіжками, деякі депресивні хворі скоюють крадіжки і можуть здійснювати їх неодноразово поки зберігається депресивний розлад.

Навіть щирі клептомани не «ходять на справу» кожен день, тому що це викликає дуже велике навантаження на психіку. Швидше за все, вони знаходять якісь шляхи компенсації. Західні вчені вважають, що, вкравши, клептоман якийсь час живе на цьому «кайфі», як наркоман на «дозі». За тривалістю такої ремісії розрізняють три варіанти:

 • 1) рідкісні, поодинокі крадіжки перемежовуються з довгими періодами ремісії;
 • 2) тривалі періоди крадіжки з періодами ремісії;
 • 3) хронічна клептоманія з деякими ступенями нестійкості.

У журналістів слово «клептоманія» дуже часто використовується в кримінальних репортажах світської хроніки жовтої преси про життя знаменитостей. Насправді, випадки клептоманії, як поведінкової залежності дуже рідкісні. До судових психіатрів-експертів у полі зору за кілька десятків років можуть потрапити стільки випадків, що їх можна перерахувати по пальцях однієї руки. Вони відразу ж починають писати наукові статті, а для того щоб написати дисертацію і досконало вивчити хоча б десяток достовірних випадків клептоманії необхідно хоча б 40-50 років безперервного стажу судового експерта.

Поведінкова залежність, в основу якої вплітаються вольові порушення, пов’язані з порушеннями звички, потягу. У психопатологічні нейронні зв’язки залучені емоційно-вольові зони пов’язані з почуттям страху, азарту, жадібності, почуттям провини, сорому. Іноді в нейронні зв’язки залучаються зони так чи інакше пов’язані з сексуальним почуттям. З роками нейронні мережі, які живлять цей комплекс розростаються і сам психопатологічний комплекс поглиблюється, захоплюючи ядро особистості. Періодично напруга, що накопичується в нейронних зв’язках включає стереотип моделі поведінки, що супроводжується сильним потягом і вимагає психо-емоційної розрядки.

Можна назвати ряд розладів потягу близьких за психопатологічної моделі до клептоманії:

Клептоманія найближче до останньої залежності. Те ж саме прагнення отримати особливе задоволення від ризику, від лоскотання нервів у своєрідній грі: поліцейські і злодії. У ролі поліцейських можуть бути батьки, друзі, співробітники або службовці магазину, де відбувається крадіжка. Це породжує гостре відчуття, що тебе можуть в будь-який момент схопити, але поки ще не схопили.

Якщо порівнювати інстинкт внутрішнього спонукання клептоманії і лудоманії (залежність до азартних ігор), то виявляються спільні корені, їх живить інстинкт самозбереження. Відомо, що крайня форма порушення інстинкту самозбереження — це суіцидоманія, яка в більш легких варіантах відома як прагнення до задоволення, пов’язаного з ризиком для власного життя. Цим відрізняються любителі екстриму: каскадери, рокери і ін. Людина постійно знаходиться на межі і балансує на ній між життям і смертю, отримуючи від цього величезне задоволення (uk.wikipedia.org).

Клептоманія — приблизно те ж саме, тільки ступінь ризику для життя значно менше. Залежність до екстремальних видів спорту (адреналіноманія): у мотоцикліста (байкера) або сноубордиста — пряма загроза життю, а у клептомана — непряма: загроза втратити соціальну свободу, загроза викриття та ганьби та загроза доброчесному іміджу.

Звичайні злодії, свідомо вибрали собі цю професію, комфортно почувають себе всередині цієї професії серед кримінального світу і навіть пишаються тим, що вони саме злодії. Вони відчувають тривогу тільки в момент крадіжки або після неї, коли опановують думки, що їх можуть зловити або зловлять. Клептоман, після короткочасної ейфорії відчувають стан фрустрації, докори сумління, що можна буквально назвати: «муки пекла», оскільки насправді є чесними людьми, далекими від кримінального світу. Але й не красти вони теж не можуть. Клептоманів, як правило, відрізняє низька самооцінка, почуття самотності і підсвідоме бажання відплати за те, що вони такі погані. Коли в житті виникають різні труднощі, злість на якусь значущу людину або серйозні втрати (роботи, сім’ї, коханої людини, перенесена операція), організм прагне якомога швидше компенсувати це. Лише деякі персони тікають від потрясіння за здоровою стежкою — йдуть в тренажерний зал або займаються бігом підтюпцем. А в основному ж одні утішаються пияцтвом, інші непомірною їжею, треті з головою поринають в роботу. Людина, що знаходиться в стані найглибшого стресу, також може побалувати себе десертом, здійснити в магазині велику покупку або вкрасти, як це роблять неправильні, нетипові злодії (клептомани).

Поза клептоманічного акту, люди, які страждають клептоманією — це етичні, законослухняні громадяни. Психіатри зазвичай наполягають на тому, щоб правосуддя не обходилося з ними дуже суворо. Проблеми осудності вирішуються індивідуально. Зазвичай клептоман пам’ятає момент крадіжки, причому з усіма подробицями скоєного. Клептоманія, як саморуйнуюча форма поведінки небезпечна насамперед для самої людини, яка страждає цією залежністю. Людина періодично перебуває у стані сильного стресу. Крім того, клептомани страждають депресивними станами, тому що знають свою схильність, соромляться її, в результаті утворюється важкий комплекс провини, а так як вони постійно бояться покарання за скоєні крадіжки, у них періодично можуть виникати нав’язливі страхи і розлади сну. До того ж тяжким душевним тягарем лягає постійна роздвоєність особистості. Це теж створює затяжний внутрішній конфлікт, про який він не може ні з ким поговорити.

, , , ,