Йога — це система особистісного зростання, увага якої звернута на розвиток тіла, розуму і душі. Дихальні техніки та медитація є запорукою душевного спокою і хорошого фізичного самопочуття. Йога означає «союз, єднання» і вважається потужним засобом досягнення гармонії тіла і душі. Дихальні вправи і пранаяма сприяють оздоровленню тіла і розуму, даруючи життєві сили і душевний спокій. Популярність йоги у всьому світі в якості оздоровчої фітнес-практики пояснюється її сприятливим впливом на людей.
Корисні властивості йоги
Фундаментальною метою йоги є підтримка гармонії тіла, розуму і навколишнього світу. Заняття йогою має незліченну кількість корисних ефектів:
- Збільшує гнучкість.
- Покращує роботу суглобів, зв’язок і сухожиль.
- Забезпечує масаж всіх органів тіла.
- Відмінно зміцнює м’язи.
- Надає емоційну рівновагу і душевний спокій.
- Піклується про ідеальну поставу.
- Покращує травлення.
- Зменшує жирові відкладення.
- Відновлює пошкоджені м’язи спини.
- Скорочує час загоєння ран.
- Запобігає отримання повторних пошкоджень.
Йога також може служити засобом самодисципліни, а також поліпшення концентрації і пам’яті. Заняття йогою дуже корисні для молодих людей, які з її допомогою можуть підтримувати свою природну гнучкість протягом багатьох років. Підлітки можуть розвинути в собі внутрішню силу, щоб справлятися зі стресами і негативним впливом навколишнього світу, а також зберегти юнацьку гнучкість. Неквапливі асани йоги допомагають людям старшого віку полегшити такі проблеми зі здоров’ям, як погана циркуляція крові і артрит.
Помічено, що йога допомагає вагітним жінкам зменшити болі в спині і депресію, а також дає відпочинок під час роботи. Глибоке дихання допомагає повністю розслабитися і сприяє міцному сну. Це приносить внутрішню гармонію і ясність розуму. Вправи на розтяжку допомагають розігрівати і розробляти всі м’язи і суглоби, а також забезпечувати всі органи кров’ю. Крім того, йога підсилює ефект від занять спортом і прекрасно їх доповнює. Люди, практикуючі йогу, вчаться найбільш ефективно використовувати дихальну систему організму і збільшують об’єм легенів. Основна увага приділяється внутрішньому змісту та поліпшенню самопочуття.
Йога — техніка безпеки та рекомендації:
- Кращий час для занять йогою — ранок, відразу після підйому. Асани йоги можна практикувати в будь-який час дня, за винятком двох — трьох годин відразу після їжі.
- Найкраще займатися йогою в тихому, добре провітрюваному приміщенні.
- Не слід практикувати йогу, перебуваючи під впливом прямих сонячних променів, а також відразу після прийняття сонячних ванн.
- Ні в якому разі не можна займатися йогою, перебуваючи під впливом алкоголю або препаратів, що змінюють стан свідомості.
- Інвалідам, людям з важкими, гострими або хронічними захворюваннями слід проконсультуватися з лікарем і інструктором з йоги, щоб оцінити можливі небезпеки і складності занять йогою.
- Рекомендується починати освоєння асан і практики під керівництвом досвідченого інструктора.
- Не слід займатися через силу або перенапружуватися. У проміжках між вправами необхідно розслаблятися на кілька секунд.
Йога — не релігія і не нав’язує релігійного кодексу поведінки. Згідно трактату індійського мудреця Патаньялі, йога складається з восьми аспектів, або сутр йоги. Патаньялі одним з перших представив йогу у вигляді чіткої системи, а саме як шлях, що складається з восьми кроків:
- Яма — моральні заповіді чи етичні обмеження.
- Ніяма — духовні принципи.
- Асана — пози.
- Пранаяма — управління диханням.
- Пратьяхара — відсторонення почуттів від зовнішніх об’єктів.
- Дхарана — концентрація.
- Дхьяна — медитація.
- Самадхи — досягнення надсвідомості.