Новини > Раціональне харчування

Харчування для душі чи «мода» на здоров’я ?!

Харчування для душі чи «мода» на здоров’я ?!. вегетаріанство, здорове харчування

«Мода» на вегетаріанство почалася відносно недавно. Щодо історичного віку людини, звичайно. Вона заповнила світ в «психоделічні шістдесяті», коли діти квітів, більше відомі як хіпі, звели вегетаріанство в культ світосприйняття. Час хіпі пішов, але вегетаріанство як стиль життя залишилося. Більш того, зараз вегетаріанський рух стає все більш широким і актуальним, особливо в умовах екологічного стану планети, який весь час погіршується.

На жаль, незважаючи на свій розвиток, знання багатьох людей про вегетаріанство досить обмежені і не завжди вірні. Часто між поняттями «бути вегетарианцем» і «вести здоровий спосіб життя» у свідомості людей стоїть знак рівності. Це вірно, але лише частково, тому що в сутність вегетаріанства вплетені не тільки турбота про здоров’я, але й релігійні, філософські, соціальні та інші мотиви. Та й питання про виняткову користь вегетаріанства не настільки вже однозначні. У нього є як прихильники, так і противники, і ті й інші, до речі, підтверджують свої думки серйозними дослідженнями.

Так що ж таке вегетаріанство? Якщо в кількох словах, то вегетаріанство (англ. vegetarian – вегетаріанець, від лат. vegetabilis – рослинний) – це вживання в їжу продуктів тільки рослинного походження (фруктів, овочів, трав, горіхів і т.д.). Вибір рослинної їжі – логічне продовження морального і релігійного принципу «не убий», принципу неприйняття насильства в будь-якій його формі, принцип гуманного ставлення до навколишнього світу і кожної живої істоти на планеті. Саме цей принцип лежить в основі вегетаріанства, і саме тому продукти тваринного походження (м’ясо, риба, птиця) з раціону вегетаріанців виключаються. Перші доводи і аргументи на користь вегетаріанства як харчування, що сприяє оздоровленню організму, з’явилися не так давно – в ХVІІ- ХVІІІ столітті.

Що стосується масла, яєць і молока, то ці продукти, як продукти тваринного походження, виключаються не з усіх систем вегетаріанського харчування, а тільки з самих жорстких – веганства і фрутаріанства (або фрукторіанства). У веганскій системі з їжі виключається навіть мед. Найбільш суворі Вегани не носять одягу та прикрас зі шкіри, вовни, шовку, уникають косметичних та лікарських засобів, до складу яких входять компоненти тваринного походження, наприклад, бджолиний віск або ланолін (масло, одержуване з овечої вовни). Фрутаріанство виключає насильство навіть над рослинами, тому в їжу вживаються тільки ті плоди, які впали на землю природним шляхом, тобто після повного дозрівання, а також насіння рослин, причому, як правило, в сирому вигляді. В інших системах харчування – лактовегетаріанстві, макробіотіческом вегетаріанстві та інших – дозволяється вживання в їжу яєць, молока, масла і навіть риби. Деякі з систем вегетаріанства, так звані, соціальні або перехідні, лояльні до епізодичного вживання птиці і навіть м’яса, але це не вегетаріанство в чистому вигляді, а перехідна сходинка від невегетаріанского живлення до вегетаріанського.

Деякі вчені та історики вважають, що людина від початку була створена істотою «растітельноядной», на відміну від хижаків. До вживання в їжу м’яса, риби, личинок і іншої плоті людину підштовхнули важкі географічні та кліматичні умови, коли їй доводилося не на життя, а на смерть боротися за своє існування. Як би там не було, але до вегетаріанства хомосапіенс прийшов усвідомлено, після розвитку релігійних та етичних норм, тому говорити про зародження вегетаріанства в кам’яному столітті видається, на наш погляд, досить спірним. Корені вегетаріанства лежать в релігії, і особливо в східних релігіях. Безліч культур підтримує вегетаріанство як духовний ідеал, але велике значення йому надається саме на Сході. Яскравим прикладом може служити Індія, де переважна більшість населення є вегетаріанцями. Індуїзм, буддизм, джанізм, деякі інші релігії, які можуть бути зустрінуті на території Індії, сповідують повагу життя, любов і співчуття, віру в те, що душа людини після смерті може переселитися в будь-яке тіло на Землі, будь то тварина, птиця, риба або хтось інший, а також принцип гуманності та ненасильства. Проста істина лежить в основі цих релігій: кожна жива істота любить життя і дорожить ним, має право на радість і задоволення.

Про вегетаріанство як спосіб здорового життя вперше, мабуть, заговорили в ХVІІ- ХVІІІ столітті, на зорі розвитку сучасного вегетаріанського руху. Зараз на основі вегетаріанства створено безліч дієт, корисних при тих чи інших захворюваннях. Безумовно, рослинна їжа сприяє оздоровленню організму, очищенню його від шкідливих шлаків і жирів, знижує ризик серцевих захворювань і т.д., але потрібно віддавати собі звіт в тому, що і вегетаріанський спосіб життя слід вести правильно й обережно. На жаль, багато речовин, необхідних для людського організму, і особливо дітям і вагітним жінкам, міститься тільки в тваринній їжі. Рослинна їжа не завжди здатна покрити потреби людини в вітамінах, мікроелементах, амінокислотах. Більше того, певним групам людей вегетаріанство протипоказане, оскільки може негативно позначитися на стані їх здоров’я.

Тому, перш ніж зважитися стати вегетарианцем, порадьтеся з лікарем, ретельно зважте всі за та проти, і лише після цього обирайте для себе прийнятну систему харчування.

,