Більш ніж 40% захворювань на рак спричинені способом життя, свідчить огляд журналіста BBC з питань здоров’я Мішель Робертс. Майже половина ракових захворювань (130 000), діагностованих у Великобританії кожен рік, спричинені відмовою від здорового способу життя, курінням, споживанням алкоголю та неправильним харчуванням.
Як свідчить звіт по дослідженню ракових захворювань у Великобританії (Cancer Research UK report) тютюн вражає здоров’я людини найбільше, і спричинює рак у 23% серед чоловіків і у 15,6 % серед жінок
Наступним у рейтингу є нестача в раціоні свіжих фруктів та овочів для чоловіків, у той час як для жінок – це надмірна вага.
Провідний експерт професор Макс Перкін стверджує: «Більшість людей вважають, що захворіти на рак – це рішення долі або генетика. Але дивлячись фактам у вічі, більше 40% випадків захворювання на рак спричинені факторами, які за бажанням можливо контролювати. Ми не очікували, що споживання свіжих фруктів та овочів виявиться настільки важливим для попередження раку серед чоловіків. Для жінок, знову ж таки, важливо не палити та слідкувати за своєю вагою, оскільки надмірна вага є більшим фактором ризику для жінок, аніж алкоголь».
Загалом близько 14 різник факторів таких як місце проживання, робота та інші фактори навколишнього середовища у поєднанні викликають близько 134 000 випадків захворювання на рак у Великобританії кожен рік.
Близько 100 000 (34%) випадків пов’язують з курінням, нездоровим харчуванням, вживанням алкоголю та зайвою вагою.
Кожен 25 випадок захворювання спричинений умовами роботи людини, наприклад, дією хімічних речовин та азбесту. Деякі фактори є загальновідомими, як наприклад, зв’язок куріння та раку легенів. Інші є не такими очевидними. Наприклад, рак молочної залози, у 10 випадках спричинений надмірною вагою та ожирінням, не залежно від того, чи годувала жінка груддю або ж вживала алкоголь. А рак стравоходу у половині випадків викликаний недостатнім споживанням фруктів та овочів, в той час як лише 5 частина випадків спричинена вживанням алкоголю. Ризик захворіти на рак шлунку підвищується за умови великої кількості солі у щоденному раціоні. А деякі випадки раку ротової порожнини та горла обумовлені майже виключно способом життя.
У чоловіків, 6,1% (9600) випадків захворювання на рак були пов’язані з відсутністю фруктів і овочів у раціоні, 4,9% (7800) умовами роботи, 4,6% (7300) алкоголем, 4,1% (6500), надмірною вагою і ожирінням, а 3,5% (5500) надмірним впливом сонця. У жінок, 6,9% (10 800) випадків були пов’язані з надмірною вагою і ожирінням, 3,7% (5800) різними інфекціями, такі як вірус папіломи людини (який викликає більшість випадків раку шийки матки), 3,6% (5600) надмірним впливом сонця, 3,4% (5300) відсутністю в раціоні фруктів і овочів, а лише 3,3% (5100) алкоголем.
Доктор Рейчел Томпсон із Всесвітнього фонду досліджень раку, говорить, що на сьогодні є переконливі докази того, що ризик розвитку раку залежить від способу життя. А доктор Харпал Кумар, генеральний директор досліджень раку Великобританії, заявив, що здоровий спосіб життя не гарантує людині безпеку від раку, але дослідження показали, що”ми можемо значно збільшити шанси на нашу користь”. Президент Королівського коледжу лікарів, сер Річард Томпсон, заявив, що висновки були тривожним дзвінком для уряду, відповідно необхідно вжити рішучих заходів в області суспільної охорони здоров’я. «Зростання захворювання на рак, спричинене відсутністю профілактики, показує, що підхід добровільних угод із промисловістю є неефективним, щоб спонукати населення до здорового способу життя, відповідно необхідно змінювати законодавчу базу та робити превентивні заходи жорсткішими».