Літо – період фруктового та овочевого буму; час, коли можна отримати максимум смаку та естетичного задоволення від їжі. І відповідно поповнити запас вітамінів та здоров’я на весь наступний рік. Саме тому влітку особливо важливо раціонально організувати своє харчування.
Раціональне харчування – це доцільно організоване та своєчасне постачання до організму людини здорової та смачної їжі. Поживні речовини мають надходити до організму людини з їжею саме в той час, коли це потрібно (не раніше, не пізніше), і в тій кількості, яка необхідна (не більше, не менше).
Основою раціонального харчування є 7 головних законів, які сформулювані на основі сучасних наукових уявлень:
1) Закон кількісної достатності харчування. Енергоцінність раціону має відповідати енерговитратам організму. Маса тіла має бути оптимальною та в дорослої людини залишатися незмінною.
2) Закон якісної повноцінності харчування. У харчовому раціоні має бути достатня кількість усіх харчових речовин, необхідних для пластичних, енергетичних процесів та регуляції фізіологічних функцій.
3) Закон збалансованості. Харчовий раціон має бути збалансованим за вмістом різноманітних харчових речовин.
4) Закон часового розподілу їжі (режиму харчування). Їжа має надходити до організму у певний час, через рівні проміжки часу. Найкраще 4-5 разове харчування.
5) Закон адекватності. Хімічний склад їжі має відповідати не лише індивідуальним потребам (енерговитрати, стать, вік), але і можливостям організму (стан травлення, обмін речовин, стан здоров’я).
6) Закон естетичного задоволення. Їжа повинна мати приємний зовнішній вигляд, смак, аромат. Вживання їжі має проходити у відповідних приємних обставинах.
7) Закон безпеки харчування. Їжа має бути нешкідливою та безпечною, тобто не містити хвороботворні мікроорганізми, радіонукліди, токсини, важкі метали, тощо.
Дотримуючись цих 7 законів, можна зробити ще один крок на користь власного здоров’я!